ДЖАРОУ ФОРМУЛАС K - RIGHT ВИТАМИН К КОМПЛЕКС капсули * 60
Информация
ДЖАРОУ ФОРМУЛАС K - RIGHT ВИТАМИН К КОМПЛЕКС капсули * 60
Естествено срещащите се в природата форми на витамин К са филоквинон (витамин К1) и група молекули, наречени менахинони (витамин К2). Филоквинонът (К1) се синтезира в растенията и водораслите и е преобладаващата форма в типичните западни диети. Менахиноните (К2) се произвеждат от бактерии. Ето защо трудно можем да си набавим в особено големи количества само от храната.
И двете форми на витамина - К1 и К2 са съществени кофактори за работата на ензим, наречен гама-глутамил карбоксилаза (GGCX), който превръща свързаните със специфични протеини остатъци глутаминова киселина (Glu) в остатъци гама-карбоксиглутаминова киселина (Gla) - процес, известен като карбоксилиране. Карбоксилирането на регулиращите нивата на калций витамин К-зависими протеини (VKDP) е изключително важно. Те участват в кръвосъсирването и минерализацията на костите. Също така ограничават отлагането на калций в меките тъкани на тялото, в т.ч. и в артериите.
Витамин D - друг мастноразтворим витамин, много важен за здравето на костите и сърдечносъдовата система, работи в синергия с витамин К. Неговата активна форма в организма - калцитриол, регулира в положителна насока генната експресия на витамин К-зависимите протеини. По този начин допринася за тяхното производство, след което Витамин К ги „активира”.
Витамин К2: менахинони
Всички форми на витамин К съдържат метилиран пръстен нафтохинон - основната функционална група, необходима за неговото функциониране като съществен GGCX ензимен кофактор за карбоксилиране на витамин К-зависимите протеини. Те, обаче, се различават по структурата на техните странични вериги. Филоквинонът (К1) съдържа четири изопреноидни остатъка в неговата странична верига, като само един от тях е ненаситен, докато менахиноните (К2) имат ненаситени изопреноидни остатъци с различна дължина. Техният брой се съдържа в името на конкретния менахинон, означен като менахинон-n (MK-n), където n представлява броя ненаситени изопреноидни остатъци в страничната верига. Например, менахинон-7 (МК-7) има 7 изопреноидни остатъци в своята странична верига.
Кръвосъсирване, костно и сърдечносъдово здраве
Първоначално витамин К се асоциира с положителното въздействие, което оказва върху кръвосъсирване. Буквата, с която се означава, К, идва от немската дума “коагулация”. По-късно става ясно, че той, също така, е много важен за образуването на костите и предотвратява калцификацията на меките тъкани. Установено е, че част от витамин К-зависимите протеини присъстват в органичната матрица на костите. Сред тях е и остеокалцинът (OC). Той е най-често срещащият се неколагенов протеин в костите. Изграден е от остеобласти (костноформиращи клетки). Неговите количества се регулират от активната форма на витамин D (калцитриол). Той е незаменим за минерализацията на костите. Карбоксилираният остеокалцин се разполага от вътрешната страна на костите и се свързва в здрава връзка с калция с цел засилване калцификацията на хидроксиапатитната кристална решетка. Когато, обаче, остеокалцинът не е карбоксилиран, неговият капацитет да се свързва с калция значително намалява. Недостатъчните количества витамин К в организма са причина остеокалцинът да не функционира по възможно най-добрия начин. Това повишава риска от костни фрактури. Когато витамин К присъства в по-високи количества в тялото, минералната плътност на костите е по-голяма както при децата, така и при възрастните, което от своя страна редуцира риска от счупвания.
Матрикс гла протеинът (MGP), който също зависи от количеството Витамин К в организма, работи предимно в извънклетъчната матрица на меките тъкани (в т.ч. кръвоносните съдове, сърцето, белите дробове и хрущяла), ограничавайки отлагането на калций. Витамин D3 увеличава генната експресия на MGP и поддържа неговото производство. Счита се, че Матрикс гла протеинът най-вероятно инхибира калцификацията на кръвоносните съдове. Той се свързва с калциевите йони и не позволява тяхното вливане в извънклетъчната матрица, което може да доведе до втвърдяване и неоптимално функциониране.
МК-7: Най-добрата форма на витамин К
Клиничните проучвания показват, че приемът на менахинон (МК-7) под формата на хранителна добавка увеличава значително и стабилно стойностите на витамин К в кръвта - от порядъка на 7 до 8 пъти. Също така е по-ефективен за карбоксилирането на витамин К-зависимите протеини в черния дроб и в периферните тъкани в сравнение с витамин К1. Има много по-добро действие от своя събрат MK-4 за увеличаване нивата на витамин К в кръвообращението. Също така повишава в по-голяма степен нивата на самия МК-4 в тъканите.
МК-4: Уникални, неензимни функции
Всички форми на витамин К могат да бъдат превърнати в МК-4 в човешкото тяло. Ето защо за този менахинон се смята, че притежава уникални функции, свързани не само с ролята му на кофактор за синтеза на GGCX. Наистина, МК-4 се свързва със стероидния и ксенобиотичен рецептор (SXR) с цел увеличаване експресията на гени, които поддържат образуването на костите и увеличават натрупването на колаген в остеобластите, докато другите форми на витамин К не притежават подобни свойства. Той работи в синергия с активна форма на витамин D с цел положително въздействие върху активността на клетките, отговорни за образуването на костите. Двата витамина - D3 и К2 (като МК-7) подобряват значително активността на остеобластите, включително и производството на колаген, а MK-7 увеличава индуцирането на витамин D3 от остеокалцина.
Витамин К2 - откъде да си го набавим?
Най-добрият хранителен източник на витамин К2 под формата МК-7 е традиционното японско ястие "натто". То представлява варени соеви зърна, ферментирали под въздействието на културата Bacillus subtilis. Тази храна, макар и много популярна в Япония, не се цени особено в Западния свят. Малки количества витамин К2 се съдържат в редица ферментирали храни от животински произход, сред които говеждо месо, млечни продукти и яйца. Тяхната ежедневна консумация, обаче, не е достатъчна да задоволи нуждите на организма (например, в 5 литра мляко или 8 яйчни жълтъка се съдържат само 45 mcg МК-7).
За карбоксилиране на витамин К-зависимите протеини, произвеждани в черния дроб, които подпомагат процеса на кръвосъсирване, са необходими по-ниски нива на витамин К. Не такова е положението с периферните тъкани, в това число костите и кръвоносните съдове. За карбоксилиране на витамин К-зависимите протеини, остеокалцина и матрикс гла протеина те се нуждаят от далеч по-големи количества витамин К. Настоящите препоръчителни дози на витамина се базират на нуждите за поддържане на нормално кръвосъсирване. Повечето експерти, обаче, считат, че тези нива са недостатъчни за оптимална карбоксилация на витамин К-зависимите протеини в периферните тъкани. Например, когато протромбинът, който представлява витамин К-зависим протеин, синтезиран в черния дроб, участва в кръвосъсирването и е напълно карбоксилиран, от 10 до 40% от остеокалцина остава некарбоксилиран. Ето защо хранителните добавки с витамин К2, съдържащи най-вече дълговерижни менахинони, като МК-7, се препоръчват за подобряване карбоксилацията на витамин К-зависимите протеини (VKDP) в периферните тъкани, което влияе благоприятно върху здравето на костите и сърдечносъдовата система.
За кого се препоръчва продуктът?
Юноши и възрастни, които се стремят да подобрят и поддържат оптимални нива на витамин К и витамин D в своите организми с цел подкрепа здравето на костите и сърдечносъдовата система.
Акценти:
- Съдържа 3 форми на витамин К, сред които и 180 мкг естествен менахинон-7 (Mk-7);
- В комбинация с витамин D3, който допринася за производството на витамин К-зависими протеини и образуването на костите;
- Клинично доказано е, че всяка една от формите на витамин К в съответната доза самостоятелно оказва благоприятно влияние върху костното здраве.
Състав на 1 капсула (%ПДП):
- Витамин D3 (холекалциферол) - 50 mcg (2000 IU) (250% от ПДП);
- Витамин К1 (филоквинон) - 500 mcg (420% от ПДП);
- Витамин К2 (като МК-4 [менахинон-4]) - 1,500 mcg (1,250% от ПДП);
- Витамин К2 (като естествен МК-7 [менахинон-7]) - 180 mcg (150% от ПДП).
Помощни вещества: Зехтин екстра върджин. Капсулата се състои от говежди желатин, глицерин, пречистена вода и органичен карамел.
Не съдържа: пшеница, глутен, соя, млечни продукти, яйца, риба, миди, фъстъци и ядки.
Начин на употреба:
Приемайте по 1 капсула дневно или както ви е посъветвал вашият лекар.
Преди употреба се консултирайте с лекар, ако:
- страдате от някакво заболяване;
- сте бременна;
- кърмите;
- правите опити за зачеване;
- нямате навършени 18 години;
- приемате лекарства (най-вече антикоагуланти като варфарин или кумарин).
Съхранение: Далече от достъп на деца.
Опаковка: 60 капсули.
Производител: Jarrow FORMULAS, САЩ.
Отзиви към продукт