Чай LOVARE - радост и благополучие с всяка чаша
Назад до Лекуване с домашни средства

Лекуване с хума

Хумата е едно от най-добрите средства за вътрешно лечение, използвано още от древни времена. Тя абсорбира вътрешните отрови, патогенните микроби и се утвърждава като прекрасно лечебно средство при отоци, циреи, тендовагинити, разширени вени, колит, синузит, навехнато, изгорено, дископатия, ухапване от насекоми, болки в главата, гърба, възпаления, дори тумори. В стомаха и червата тя поглъща отровите, отделени от микробите и ги прави напълно безвредни. Това свойство на хумата е доказано и от лабораторни опити. Широко приложение намира и в козметиката.

Хумата се прилага външно като компреси, лапи и мехлеми и вътрешно като разтвор за пиене, за гаргара и промивки.

Приготвената за лечение хума трябва да бъде суха и изпечена на слънце. Счуква се в дървен хаван или върху дървена подложка с дървено чукче. НИЩО МЕТАЛНО НЕ ТРЯБВА ДА СЕ ДОПИРА ДО НЕЯ! Счуканата хума се поставя в порцеланов, глинен или дървен съд и се залива с преварена вода. Държи се на слънце няколко дена, след което се разбърква с дървена лъжица. Ако получената каша е много гъста, разрежда се с преварена вода.

Компрес от хума се прави, като парче памучен или ленен плат се намазва със средно гъста хумена каша и се поставя върху почистеното предварително болно място. Компресът се покрива с парче найлон и се завива с вълнен плат. Държи се от 1 до 3 часа. Щом хумата изсъхне, се сменя с прясно приготвена, а вече употребената се изхвърля на недостъпно място, защото е погълнала много бактерии и токсини. Веднага след снемане на компреса, болното място се почиства със студена вода, без да се ползва сапун.

Силен оздравителен ефект има хумената каша при сухи екземи, кожни обриви, възпаления, акне, сърбежи.

При възпаление на венците, дори при гнойни процеси, на болното място се поставя парченце напечена на слънце хума. Държи се от 10 минути до 2 часа.

За повече жизненост и срещу умора се практикува баня от топла до 39°С вода с разтворена в нея хума (2 супени лъжици хума, разтопена предварително в 2 супени лъжици вода). Банята се прави като се топят само стъпалата на краката от 10 до 15 минути.

Хумената каша действа обогатяващо и стимулиращо на кожата на лицето. На косата придава лъскавина и жизненост и забавя, дори предотвратява побеляването й. Добре е в този случай хумата да се разтвори с оцет, вместо с вода. При маска за лице не се ползва оцет. 

Разширени вени

  • В стъклен или глинен съд се разтваря хума. Разстила се върху памучен плат и се слага върху болната вена. След 3 часа превръзката се снема и болезненото място се промива с отвара от смрадлика.
  • Прави се отвара от корените на къпина. С нея се разтваря хума. Работи се както в горната рецепта.

Болки в краката

  • Държана няколко дена на слънце хума се залива с хладка вода в стъклен или глинен съд до образуване на гъста каша, която се намазва върху болезнените места и се превързва. След 3 часа компресът се сваля и употребената хума се изхвърля.

Вода в коляното

  • Счукана в дървен хаван и пресята хума се разрежда с кисело мляко и 1 супена лъжица олио до гъста каша в стъклен, глинен или порцеланов съд. Получената каша се разстила върху памучен плат и се слага върху измитото коляно. Превързва се. След 3 часа превръзката се снема, коляното се почиства, а употребената хума се изхвърля. Процедурата се повтаря до изтегляне на водата.

Дископатия

  • Хумата се държи 3 дена на открито и слънчево място, счуква се в дървен съд и се разрежда на гъста каша с вода. Слага се в марля и се налага върху болното място, което се завива с вълнен шал. Компресът се държи 3 часа. Употребената хума се изхвърля. Компресът се прави 2 пъти дневно - сутрин и вечер, в продължение на 1 седмица.

Косопад

  • в стъклен или порцеланов съд се слагат 5 супени лъжици хума и се заливат с равни количества вода и оцет. След 30 минути сместа се нанася върху косата, като се втрива и в корените. Държи се най-малко 1 час и косата се измива обилно с вода.

Синузит

  • Прави се компрес на носа с омесена с вода и държана на слънце, счукана с дървено чукче хума. Държи се 3 часа. Същевременно 3 пъти дневно 30 минути преди хранене се приема и вътрешно по 1 чаена лъжичка хума, разтворена в 1/2 чаена чаша вода. Лечението продължава 10 дена.

За усилване на зрението

  • Хумата се държи 3 дена на слънце, след което се счуква в дървено хаванче и се разбърква на гъста каша. Слага се в марля. Лапата се държи на очите 3 часа. Същевременно се приема разтвор от хума - 1 чаена лъжичка в 1/2 чаена чаша хладка вода 3 пъти дневно 30 минути преди хранене.

Шипове

  • 1 непълна чаена чаша хума се разтваря във вода до получаването на гъста каша. Прибавят се 3 супени лъжици оцет и 3 супени лъжици настърган хрян. Болното място се намазва, завива се и памучен плат, а върху него се прави топла превръзка с вълнено шалче.
  • От хума, оцет и няколко скилидки чесън се забърква гъста каша, която се нанася на болното място. Държи се 2 часа. Лапата не се ползва втори път.

Навяхване, оток

  • Объркват се равни части хума, кисело мляко и олио. Сместа се слага върху болното място. След 5 часа лапата се снема. Процедурата се прави 5-6 пъти.

Изгаряне

  • 4 супени лъжици хума, 1 супена лъжица безсолна, промита в няколко води свинска мас и 1 жълтък се измесват с малко вода. С получения мехлем изгореното се маже през 20 минути. Вечер се намазва по-плътно и се превързва. Лекът е много ефикасен. Не позволява да се образуват мехури.

Миома на матката

  • Държана на слънце 3 дена хума се разтваря на гъста каша с вода. Слага се в марля и се налага върху корема, ниско долу. Държи се 3 часа, след което се изхвърля на недостъпно място. В същото време хума се приема и вътрешно - 1 чаена лъжичка се разтваря в 1/2 чаена чаша вода. Лечението трае 10 дена.

Тумори

  • Хума се държи на слънце 3 дена и се разтваря на гъста каша с хладка вода.

Сложената в марля каша се поставя на болното място и се покрива с топла вълнена дреха. Държи се 2 часа. Снетата лапа се изхвърля.

Пъпки по главата

  • Всеки ден в кожата на главата да се втрива разтворена в ябълков оцет хума. След 4-5 часа главата се измива само с хладка вода и се облива с отвара от равни количества смрадлика, копривени корени, орехови листа и листа от бяла бреза.

ХУМАТА НАМИРА ШИРОКО ПРИЛОЖЕНИЕ И В КОЗМЕТИКАТА като почистващо и подмладяващо кожата средство.

Избелващ лосион

  • 1 чаена лъжичка хума се разбива в 100 г розова вода и 50 г 3-процентова кислородна вода. Сместа се съхранява в хладилник. Лицето се почиства с помощта на памучен тампон сутрин и вечер.

Маски за лицето

  • 100 г хума и 2 супени лъжици царевично брашно се разреждат с вода до получаването на гъста каша. Добавят се няколко капки лимонов сок. Сместа се разбърква. С помощта на тампон маската се нанася върху шията и лицето. Държи се 15 минути и се измива с хладка вода.
  • 50 г хума, 2 супени лъжици мед и 20 г зехтин се разбиват хубаво. Сместа се нанася върху лицето и шията и след 15-20 минути се измива.
Рейтинг:
3.8/5 на базата на 18 оценки

Отзиви

Хумата на прах вече изпечена ли е на слънце, продават я в био магазините
Откъде мога да си закупя натурална хума,а не на прах от аптека?
Здравейте! Натурална хума ще намерите в село Хума.
Kak dasi por4am
Купувайте пречистена зелена хума тя е с най добрите лечебни качества
Виж още отзиви
Коментирай
loading...