СТАРОБЪЛГАРСКОТО ИЗКУСТВО - БОГДАН ФИЛОВ - ШАМБАЛА
Информация
СТАРОБЪЛГАРСКОТО ИЗКУСТВО - БОГДАН ФИЛОВ - ШАМБАЛА
Книгата съдържа 83 илюстрации в текста и 58 платна.
Богдан Димитров Филов (1883 - 1945) е виден български историк на изкуството, археолог и политик. От 1 май 1906 г. работи в Народния археологически музей в София. Специализира в Бон, Париж и Рим музейно дело, археология и нумизматика от 1907 до 1909 г. През 1909 - 1910 г. в Хисаря първи осъществява методични археологически разкопки. Става първия български директор на Народния археологически музей през 1910 - 1920 г. През 1912 г. извършва първите проучвания на древния град Кабиле край Ямбол. Предприема три дълги научни пътувания през 1912 - 1913 г. и 1915 - 1918 г. до Беломорието, Източна Тракия, Поморавието и Вардарска Македония, където разкрива и спасява паметници на културата и води подробни дневници. По време на Първата световна война във Вардарска Македония си сътрудничи с германски изкуствоведи и археолози, които са изпратени там да изследват тамошните паметници на културата.
"Развитието на изкуството в България е било обусловено в голяма степен от географското положение на страната. Разположена на границата между източния и западния свят, в непосредствено съседство с най-значителните центрове на античната култура, лесно достъпна както от изток, откъм брега на Черно море, така и от юг, откъм брега на Егейско море, България от най-старо време е била важен кръстопът на различни художествени течения, които са наложили своя отпечатък върху местните паметници в твърде осезателна форма."
"Стремежът към величественото, което намира тъй характерно изражение в монументалните постройки от времето на Първото българско царство, напълно липсва в творенията от XIII и XIV век. На негово място, под влияние на византийското изкуство, се появява стремление към създаването на по-изящни форми и към по-старателната им изработка, като при това особено внимание се обръща на подробностите и на тяхната, по възможност, по-голяма гиздавост".
"Новите условия, които настъпват за старобългарското изкуство след покоряването на България от турците, се проявяват най-чувствително в областта на архитектурата. От българска страна по това време вече не са могли да строят никакви по-големи обществени постройки, които да способстват за създаването на един по-значителен монументален стил".
Издателство: Шамбала.
Година на издаване: 2019 г.
Език: Български.
Корици: Мека.
Брой страници: 252.
Размери: 13.00 / 20.00 / 1.50 см.
Тегло: 308 гр.
ISBN: 9789543192199.
Отзиви към продукт