Чай LOVARE - радост и благополучие с всяка чаша
Назад до Новини от България

Грипът се завръща: Няколко ценни съвета какво да предприемем, за да се спасим от него.

С изключение на топлите екваториални зони, останалта част от света се оплаква от запушен нос и хрема през последните седмици. Есенно-зимния период се характеризира с остро покачване на кривата на настинките, а сезонния грип чука на вратата:

С оглед на статистиката на заболеваемостта в Южното полукълбо и вземането й под внимание, редно е да се направи изводът, че тази година грипът ще е по-тежък от миналогодишния. В този ред на мисли нека да се опитаме да дадем отговор на въпросите защо трябва да се поставя противогрипна ваксина и какви са способите за предпазване от това заболяване.

Очаква ли се грипът този сезон да протича по-тежко и с усложнения в сравнение с миналогодишните?

Според здравния информационен поток тази година грипът настъпи доста по-рано в Европа и Северна Америка. Заболелите от грип, постъпили за болнично лечение тази година, са най-много на брой от пандемията от свински грип през 2010 година насам, като само в САЩ са констатирани 360 смъртни случая от грип и около 7,000 хоспитализирани. Сериозно безпокойство създава и фактът, че все още сме далеч от пика на грипната вълна.
 
Здравните власти в Северното полукълбо често търсят допълнителна информация и данни от колегите си на юг от Екватора. Тази година Австралия отбеляза най-лошата грипна вълна от пет години насам, което само по себе си е индикация за не особено благоприятен климат в северното полукълбо. В Южна Америка се съобщава за по-нормални нива на заболеваемост от грип като същите са сходни на тези от преди пандемията.

Защо се очаква тази година грипът и последиците от него да са по-негативни от преди?

Основната причина е, че през последните две години почти не се отчиташе заболеваемост от грип. Безспорен факт е, че мерки, които бяха въведени по време на пандемията от COVID-19 като задължително носене на маски, спазване на социална дистанция и въвеждането на трансграничен контрол, до такава степен повлия грипният сезон, че на практика той не съществуваше през последните две години. Този факт обаче обуслови една тревожна тенденция, а именно твърде слабия естествен имунитет сред населението и съответно доста по-интензивното разпространение на заболяването тази година.

Има ли ваксина срещу грип?

Разбира се, всички ние сме благодарни, че това не е ковид, както през 2020. Срещу грипа има ваксина и много безопасна и относително ефективна. Независимо от това, че не е толкова ефективна колкото е ваксината срещу COVID, прилагането на противогрипната ваксина намалява вероятността от заболяването с 40 до 60%. Освен с чисто превантивна цел, поставянето на противогрипна ваксина дава известни гаранции, че дори ида се зарази човек, то болестта ще протече по-леко в сравнение на тази при неваксинираните.
 
Самата ваксина е просто едно леко убождане и с много незначителни никакви странични ефекти, като по-голямата част от ваксинираните не съобщават за никакви странични въздействия на ваксината. Повечето правителства на държави, намиращи се в Северното полукълбо, приканват гражданите си да си поставят ваксината срещу грип, разбира се, в случай че нямат медицински противопоказания за това. Въпреки това за разлика от ваксината срещу COVID, противогрипната не във всяка държава е безплатна.

В определени страни като Обединеното кралство се изготвя анализ на населението и се определят рискови групи, а след това правителството закупува безплатна ваксина и я предоставя на тези групи. В тази категория влизат хора, на възраст над 50 години, със здравословни проблеми, които биха довели до по-тежко протичане на болестта, както и хора, които работят в рискова среда, като болниците например.

Разбира се, освен безплатната ваксина, всеки желаещ може да си закупи такава и да му бъде поставена. В Съединените щати ваксината срещу грип се поема от здравната застраховка, но всеки на възраст над шест месеца отговаря на условията. В Европа се наблюдават и двата варианта. В част от държавите ваксината е безплатна, в други е необходимо да се закупи.

По какъв начин да възпрепятстваме разболяването от грип

Вероятността да се заразите от груп тази години съществува дори и да сте си поставили вече противогрипната ваксина. Тази вероятност може да бъде минимизирана, ако следвате няколко прости правила в тази посока.

  • Не посещавайте места, на които има много хора.
    Едно от основните правила за предпазване от заболявания на горните дихателни пътища е избягването на места, на които е допустимо струпване на много хора. Затова просто не посещавайте нощни заведения, места за хранене, концерти или претъпкани казина; вместо това спокойно може да се насладите на някой от следните безопасни варианти Zoom срещи с приятели, слушане на музика в YouTube, или игра в онлайн казина. Напълно разбираемо е желанието на хората да посетят именно тези места след близо три години ковид пандемия. И все пак, ако се притеснявате да не се заразите с грип или мястото, в което живеете, има регистриран ръст на заболелите, просто ограничете излизанията си до минимум.
  • Миене на ръце и използване на антибактериален продукт.
    Едно от нещата, които ни се наложи твърде бързо да приемем като част от ежедневието си по време на ковид пандемията, беше честото миене на ръцете. По този начин със сигурност ще бъдат унищожени и грипните вируси по ръцете ни. За целта мийте ръцете си със сапун или топла вода или използвайте силен антибактериален продукт да ръце.
  • Приемане на витимани и разнообразна и богата храна.
    Приемането на витамини през зимния сезон значително ще подобри имунната ви защита, така че да може да се справи добре с всички вируси. Ежедневният прием на мултивитамини или хапването на достатъчно плодове и зеленчуци ще ви гарантира необходимото количество витамини. Старайте се да прекарвате колкото е възможно повече време на слънце, за да си набавите така необходимия витамин Д и поддържайте редовно добрата си физическа форма.
  • Не контактувайте с болни хора.
    Не се виждате с хора, за които имате съмнения, че са с настинка или имат грипоподобни симптоми. Независимо от факта, че грипът не е толкова заразен колкото ковид, не забравяйте, че именно така се разпространява заразата чрез близък контакт с болен. Така че, ако някой от вашите близки има хрема, нека контактите ви с него са онлайн вместо лични! Разбира се, разумно е и вие да действате по този начин, в случай че не се чувствате добре.

Дали заразата от ковид-19 също реализира ръст?

Добрата новина в случая е да не забравяте, че всички тези мерки действат ефективно и при превенция на ковид-19. За момента благодарение на естественото развитие и политиката за ваксиниране на населението успокоиха ситуацията, но с настъпването на зимата се очаква процентът на заболелите да нарасне. Желателно е да си поставите бустерна доза от ваксината срещу ковид-19, в случай че нямате медицински противопоказания за целта.

Здравните власти все още нямат ясното относно активността и продължителността на грипният сезон тази година, но ако се съди по данните от австралийският сезон, то той се очаква да е доста тежък. И все пак поставянето на ваксина, както и спазването на останалите медицински съвети, може да ви гарантира, че ще останете здрави, а в случай, че все пак се разболеете от грип, неговото протичане ще е сравнително по-леко.

Рейтинг:

Отзиви

Коментирай
loading...