9 храни, които подпомагат борбата с рака
Все още няма ясни доказателства дали дадена храна може да лекува рака или да действа превантивно. Идеята зад тази анти-ракова диета е да се засили имунитета на организма и да се преодолеят хроничните възпалителни симптоми. Представяме ви списък с 10 полезни храни, които могат да подобрят здравето и повишат имунитета ви:
1. Листни зеленчуци - Спанак, лапад, зеле и рукола, всички тези зеленчуци имат антиоксидантни и противовъзпалителни свойства. Според изследвания на Американския институт за ракови заболявания (AICR), каротиноидите, които се срещат в тези зеленчуци могат да възпрепятстват растежа на някои ракови клетки, когато става въпрос за рак на кожата или гърдата.
2.Кръстоцветни зеленчуци – Броколи, брюкселско зеле, карфиол, ряпа и др. са с високо съдържание на витамини и магнезий. Освен това тези зеленчуци съдържат и полифеноли, които могат да забавят растежа на раковите клетки. И тъй като излишните телесни мазнини увеличават рисковете от няколко вида рак, диетичните фибри в тези не съдържащи скорбяла зеленчуци могат да помогнат особено при рак на устата, фаринкса и ларинкса, хранопровода и стомаха.
3. Куркума – тази подправка е широко използвана в Индия. Изследванията показват, че нивата на разпространение на 4 основни вида рак – на дебелото черво, гърдата, простата и белия дроб, са 10 пъти по ниски в Индия, отколкото в САЩ и Европа. Активното вещество в куркумата се нарича куркумин. То се бори с възпаленията и помага на организма да открие и унищожи мутиралите клетки.
4. Джинджифил – Екстракта от джинджифил може да възпрепятства растежа не някои видове ракови клетки, тъй като прекъсва техния цикъл на възпроизводство.
5. Гъби Рейши – Изследванията показват, че гъбата Рейши предотвратява растежа на раковите клетки и спира туморните метастази. Освен това тази здравословна гъба засилва имунитета и помага на тялото да даде имунен отговор, дори при напреднал стадий на рак.
6. Ферментирали храни – Пробиотиците като кисело зеле, кефир, гъбата комбуча и темпе подобряват чревната микрофлора и регулират нивата на рН. Подпомагат цялостното здраве на храносмилателния тракт. Естествената млечна киселина и ферментационните ензими, които се произвеждат по време на процеса на ферментация, имат благоприятен ефект върху обмяната на веществата и носят лечебен ефект върху болести като рака.
7. Ленено семе – Лененото семе съдържа високи концентрации на Омега-3 мастни киселини, алфа-линоленова киселина и е известно с това, че облекчава възпаленията. Освен това лененото семе е мощен източник на магнезий, манган, тиамин и диетични фибри.
8. Грозде – Люспите на гроздето са богат източник на полифенола ресвератрол, който има силни противовъзпалителни и антиоксидантни свойства. Според изследвания на Американския институт за ракови заболявания (AICR) ресвератрола може да възпрепятства растежа на ракови клетки и тумори в стомаха, гърдите, черния дроб, лимфните възли, дебелото черво и левкемия.
9. Соя – Звучи нелогично, че соята присъства в този списък, тъй като високите количества естроген в соята се свързват с развитието на рак на гърдата. Проучванията обаче показват, че соята не увеличава шансовете за развитие на това заболяване. Всъщност фибрите в соята подпомагат превенцията на някои видове рак. Винаги си купувайте органична соя и избягвайте ГМО.
Лъчевата и химиотерапията са най-успешните методи за лечение на рак, които съвременната медицина може да предложи. Здравословната диета е един алтернативен метод, който може само да подпомогне лечението. Все пак е добре да се консултирате с лекар, когато решите да промените диетата си в борбата с тази коварна болест.
Отзиви