Лекуване с пчелен восък
Образува се във восъчните жлези на пчелите. Чистият восък се познава по това, че при продължително стоене се покрива със сивкав, белезникав прах.
Благодарение на съдържащите се в него етерични масла и витамини, восъкът намира широко приложение при лекуване на рани и екземи, изгаряния, простудни и ревматични заболявания.
Част от активните вещества на восъка се резорбират от кожата. От друга страна той извлича през кожата от тъканите токсични и разпадни продукти. При простудни и възпалителни заболявания на мускули, нерви, сухожилия (лумбаго, неврит, тендовагенит) се прилага топлолечение с восък.
Восъкът е основа на лечебни свещички, пластъри, мехлеми, кремове.
Намира широко приложение и в козметиката.
Заболявания на щитовидната жлеза
Топъл възел
- Всеки ден се взема по 1 супена лъжица вощина. Ядат се много орехи.
Студен възел
- Редовно се консумират восък и мед.
Гангрена
- Стопяват се восък, овча лой, борова смола (може да се замени с медицинска дъвка). Преди сваляне от огъня се прибавя 1/2 супена лъжица захар. С прецедената гореща смес се залива парче памучен плат. Преди да се сложи на промитото с кислородна вода болно място, восъчният пластир леко се затопля. Лечението продължава с месеци, но е ефикасно. Пластирът се сменя на всеки 24 часа.
Отоци
• Смесват се равни части непочистен восък, взет от медена пита, стрит на прах сух пелин и домашна ракия-първак. Сместа се слага върху отока. Лечението се прилага до оздравяване.
Восъчни пластири
Разтопява се на водна баня восък и в него се потапя парче памучен плат. Оставя се да изсъхне, след което се навива на руло. От пластира се реже парче, колкото е необходимо, затопля се и се слага върху болното място. Върху него се поставят парче мушама и вълнен плат. Лечение с восъчен пластир се прилага при неврит, тендовагенит, лумбаго, ставни заболявания. Пластирът се държи най-малко 12 часа.
Восъчна питка
Восъкът се разтопява на водна баня и се излива в плосък съд. Още топъл се отделя от съда, оформя се като питка и се слага върху болното място. Покрива се с мушама или найлон и се превързва с вълнен шал. Държи се 20-25 минути.
Кожни заболявания
Лишеи
- На водна баня се затопля 100 г восък. Прибавят се 40 г брезови пъпки или същото количество невен. Бърка се непрекъснато, докато заври и се оставя да изстине. Разрежда се с 50 г зехтин. С мехлема се мажат засегнатите места чрез втриване в кожата.
Рани
- На водна баня се сварява мехлем от равни части восък и бяло брашно. Мехлемът се слага върху добре почистената рана и болното място се превързва.
Брадавици и мазоли
- На водна баня се възваряват 50 г восък и 30 г прополис. След разтопяването им се добавя сокът на 1 лимон. В горещата смес се потапя парченце памучен плат и леко охладено се слага върху брадавицата или мазола. След 3-4 дена кракът се накисва в гореща вода и мазолът се изтъргва.
Напукани ръце и пети
- На водна баня се разтопяват до завиране равни количества восък, зехтин и дъвка (медицинска). С получения мехлем се мажат засегнатите места.
За почистване на лицето
- На водна баня се разтопяват 50 г восък, 70 г мед, 20 г бадемово масло. Получената смес се нанася топла върху лицето и след 30 минути се измива.
Отзиви