Лекуване с дървесна пепел
1 от 1
Най добра за лечение е пепелта от липово дърво, но своето място в народната медицина намират и пепелта от върба, дъб, бор, лозови пръчки.
Дървесната пепел се приема най-лесно с прясно мляко и малко захар.
Употребява се при хранителни отравяния, киселини в стомаха, болки в черния дроб, главоболие, нервни заболявания.
Предлагаме няколко лесни за изпълнение и, според източниците, ефикасни рецепти:
Ревматизъм и артрит
- Дървесна пепел се разтваря в гореща вода. В получената луга се киснат болните места
Лумбаго
- 3 супени лъжици пресята пепел от изгорени лозови пръчки се смесва с 4 глави счукан чесън и 4 супени лъжици несолена свинска мас. Получената смес се разстила върху парче памучен плат и се налага на болното място, предварително избърсано със силна ракия. Държи се не повече от 2 - 2 и половина часа. Покрива се с хартия и се превързва с вълнен шал. Лечението се провежда 3 вечери подред. След 20 дена се повтаря.
Отоци по краката
- Изгарят се лозови пръчки. 2 супени лъжици пресята пепел се вари в 500 г вода на тих огън 20 минути. След изстиване на сместа се пие по 1 ракиена чашка 4 пъти дневно след хранене.
Астма
- 2 чаени лъжички пресята дървесна пепел и 1 кг обелена и нарязана на дребни парченца тиква се варят на тих огън в 1 л вода, докато тиквата стане на каша. 3 пъти дневно 30 минути преди хранене се изяжда по 1 супена лъжици от кашата. Освен за лечение на астма, се употребява и за успокояване на дишането.
Захарен диабет
- Гореща пепел от бор се угасява с вода. След утаяването й се отделят 60 г и се прибавят към 60 г настъргана лой и 60 г силна ракия. Всичко се разбива много добре. Приема се по 1 чаена лъжичка след хранене.
Разстройство и дизентерия
- Пепел от върба е ефикасно средство при стомашни разстройства. 1 чаена лъжичка пепел се смесва със 150 г прясна студена вода. Пие се 3 пъти дневно след хранене.
- Стрива се на прах въглен от липа. 3 пъти дневно преди хранене се приема по 1 чаена лъжичка разтворен в 1/2 чаена чаша прясно мляко.
Упорито главоболие
- Възваряват се 7-8 л вода заедно с 8 супени лъжици дървесна пепел и 500 г морска сол. Щом водата поизстине, болният да кисне краката си до коленете в нея. Не се препоръчва при болести на вените.
Невроза
- Въглени от изгорени липови клонки се счукват и пресяват. 1 супена лъжица от праха се смесва с мед. 3 пъти дневно 30 минути преди хранене се взема по 1 чаена лъжичка смес заедно с 1 чаена чаша липов чай.
Увеличен далак
- Пресява се 100 г пепел от изгорени лозови пръчки и се залива с 1 л вода. След утаяването се пие по 1 ракиена чашка сутрин на гладно.
Епилепсия и виене на свят
- Въглени от липово или върбово дърво се стриват на прах и се пресяват. Приема се 3 пъти дневно преди хранене по 1 чаена лъжичка прах заедно с 1 чаена чаша вода. Лечението продължава 2 месеца.
Отравяне
- Пресява се пепел от липа или върба. 5-6 пъти дневно се приема по 1 чаена лъжичка прах с 1/2 чаена чаша прясно мляко.
Зъбобол
- В 500 г вода се сипва 1 супена лъжица дървесна пепел, възварява се и се оставя да се утаи. След охлаждане течността служи за жабурене. Успокоява болката.
Гнойни рани
- Изгаря се папур и пепелта му се пържи в свинска мас. Промитата със смрадлика рана се намазва плътно с мехлема и се превързва.
Гнойни миришещи рани
- Липови или върбови въглени с счукват на прах и се пресяват. Прахът ги почиства и отстранява тежката миризма.
Същият прах, разтворен във вода спира повръщането.
Пърхот
- Взема се 5-6 супени лъжици пепел от лозови пръчки и се залива със 100 г спирт или силна ракия. Със сместа се маже главата до почистване на пърхота.
Рейтинг:
2.8/5 на базата на 5 оценки
Отзиви