Защо балансът на pH е особено важен за човешкото здраве
Повечето от хората никога не обръщат внимание на киселинното/алкалното равновесие в организма, но доброто равновесие е решаващ аспект за здравето на човека. Балансираното pH предпазва организма отвътре. Дисбалансът на киселинност позволява на нездравите организми да се развиват безпроблемно, а това води до увреждане на важни тъкани и органи в човешкия организъм, както и до сриване на имунитета.
pH е мярка за киселинността и алкалността на течностите и тъканите в тялото. Измерва сев скала от 0 до 14. Колкото е по-кисел разтворът, толкова по ниско е pH – то. Колкото по-алкално е , толкова по-голямо е числото.
Обикновено бъбреците поддържат нивата на електролитите ни, тези на калций, магнезий, калий и натрий. Когато организма е изложен на киселинни вещества, тези електролити спомагат за борбата с киселинността. Високите степени на киселинност принуждават организма да отнема минералите от костите, клетките, органите и тъканите. Клетките страдат от липса на достатъчно минерали, за да се изхвърлят отпадъците или се окисляват напълно. Имунитетът се потиска.
Какво води до киселинност в тялото?
- Алкохол и употреба на наркотични вещества
- Тютюнопуше
- Прекомерна употреба на антибиотици
- Хроничен стрес
- Изкуствени подсладители
- Намаляване на нивата на хранителни вещества в храните, поради индустриалното земеделие
- Липса на двигателни упражнения
- Ниски нива на фибри в хранителния режим
- Хормони, приемани с някои меса
- Излагане на химикали и излъчвания от домакински и почистващи препарати, строителни материали, микровълнови печки
- Хранителни консерванти и оцветители
- Пестициди и хербициди
- Замърсяването на околната среда
- Недостатъчно дъвчене на храната
- Рафинирани и обработели храни
Какви са последиците от киселинността за здравето?
- Умора
- Чести настинки
- Възпаления
- Болки в ставите и мускулите
- Алергии и дори астма
- Покачване на теглото
- Язви
- Кожни проблеми
В дългосрочен план ацидозата може да доведе до:
- Артрит
- Рак
- Диабет
- Сърдечни заболявания
- Остеопороза
- Удар
- Множествена склероза
Как може да се поддържа нормално pH?
Най-добрият начин е правилното и балансирано хранене. Ако вашите нива са прекалено киселинни увеличете приема на плодове и зеленчуци. Храненето с прекалено много животински протеини води до образуването на киселинност в кръвта и аминокиселините се разграждат. Богатите на калций млечни продукти причиняват някои от най-високите нива на остеопороза.
Киселинно образуващи храни:
- Яйца
- Леща
- Мляко
- Орехи и фъстъци
- Бял хляб
- Ориз
- Пълнозърнест хляб
- Овес
- Някои видове меса, от животни с хормонално и антибиотично отглеждане
- Царевица
Някои от храните посочени в списъка действителни могат да навредят на pH, но това не означава, че трябва напълно да ги изключите от менюто си, понеже те имат и редица ползи за здравето, като наличие на антиоксиданти и Омега – 3 мастни киселини, като яйцата и орехите например.
Плодовете, гъбите и зеленчуците повишават алкалното ниво (особено цитрусовите плодове, стафидите и спанака).
Интересен факт , е че точно кисели плодове като грейпфрута и домата не създават киселинност, а точно обратното – допринасят за алкалната среда.
Необработените плодове и зеленчуци се смятат за биогенни или „даващи живот“. Термично обработените храни изчерпват алкализиращите минерали.
Алкална вода
Алкалната вода има pH от 9 до 11. Дестилираната вода е добра за консумация. Филтрираната вода, може да има лека киселинност, но все пак е за предпочитане от чешмяната вода или пречистената бутилирана (заради пластмасовата опаковка). Добавянето на капка лимон и сода за хляб повишава алкалността.
Как да тествате своето pH:
Най-лесният начин е чрез закупуването на ленти за измерване на pH нивата. Те позволяват точно измерване чрез слюнка или урина. Почти към всички тест ленти има поставени диаграми, които ще ви помогнат за правилното разчитане на показаните резултати. Показани са и най-добрите показатели и при двата възможни начина за тестване.
Отзиви