Ащанга йога
Ащанга йога – осемте разклонения на йога на Патанджали
Ащанга йога е стилът йога, който е разработен от Патабхи Джойс. Буквално се превежда, като осемте пътя в йогата и се върти около идеята на Патанджали, че пътят на пречистването е съставен от осем духовни практики.
Първите четири духовни практики (външни практики за почистване) са:
- Яма
- Нияма
- Асана
- Пранаяма
Вътрешните практики, които могат да се коригират само при правилно изпълнение на Ащанга са:
- Пратяхара
- Дхарана
- Дхяна
Според Джойс не е възможно да се практикуват осемте духовни практики в йогата и външните практики, като Яма и Нияма, когато тялото е слабо и има проблем със сетивните органи. Тази философия изисква практикуването на Асаните, за да се подобри и заздрави състоянието на организма. В Ащанга йогата Асаните се практикуват с Виняса и Тристана.
Виняса
Това е един от принципите на Ащанга йога, които я правят различна от другите стилове йога. Виняса означава дишане и движение и е практика, която се използва за вътрешно почистване.
- Всяко движение е придружено с едно вдишване.
- Най-важното при Виняса е да се изпотим.
- Извършването на Асаните създава топлина, която кара кръвта да „кипи” и отвежда токсините извън тялото посредством потта.
- Техниката на дишане, която се използва при Виняса се нарича Уджай дишане или Victorious дишане.
Уджай дишането се състои от еднакви и продължителни вдишвания (пурака) и издишвания (речака). Продължителността на вдишванията трябва да е равна на продължителността на издишванията.
Тристана
Друг основен принцип на Ащанга йога е Тристана, която е обединение на трите места на които трябва да се внимава или действа:
- Позите
- Техниката на дишане
- Търсеното място или Дристи.
Тези три неща трябва да образуват съюз помежду си.
Позите
Позите се използват за да се заяква тялото и да се поддържа здраво. Позите използвани в Ащанга йога могат да бъдат класифицирани в три отделни групи с различна сложност.
- Основната група пози (Йога Чикитса) – имат за цел детоксикация и уравновесяване на тялото.
- Междинната група пози (Нади Сходхана) - фокусират се върху почистването и отварянето на енергийните канали, което води до пречистване на нервната система.
- Напреднала група пози (Стхира Бхага) – обединяват силата и изяществото на практиката.
Тези групи пози изискват по-високо ниво на гъвкавост. Като правите тези Асани вашата цел трябва да бъде практикуването на Яма и Нияма.
Дихателни техники
Всяко движение, което правите трябва да бъде придружено с едно вдишване. Дихателната техника използвана в Ащанга йогата се нарича Уджай дишане. При тази техника дължината на вдишванията трябва да бъдат еднакви и продължителни. Дължината на дишането трябва да бъде удължена след известна практика, като по-този начин ще можете да изпълнявате позите по-дълго време. Този вид дишане укрепва и пречиства нервната система.
Дристи или търсеното място
Тристана в Ащанга йогата се занимава и с Дристи. Дристи е точката в която съсредоточавате вниманието си, докато правите Асани. Това пречиства и стабилизира функционирането на ума.
Това са деветте Дристи:
- Носа
- Междувеждието
- Пъпа
- Палците
- Ръцете
- Краката
- Горната част на тялото
- Дясната страна
- Лявата страна
Фокусирайте ума си върху дишането и Дристи когато практикувате Асани и това ще ви докара до дълбоко състояние на концентрация и ще ви проправи пътя към шестата и седмата духовна практика в йогата – Дхарана и Дхяна.
Ако извършвате четирите вътрешни изчистващи практики ще успеете да контролирате ума си. Това ще се случи, когато пречистването е завършено. Привеждането на ума под контрол ще накара шестте отрови, които обграждат духовното ви сърце да изчезнат напълно. Тези шест отрови са:
- Кама (желанието)
- Кродха (гнева)
- Моха (заблудата)
- Лобха (алчността)
- Матсария (мързелът)
- Мада (завистта)
Пречистването на вътрешните и външните сетивни органи ще ви доведе до пълната реализация на Ащанга йога или осемте духовни пътя в йогата на Патанджали. Това ще доведе до вашето личностно израстване, като ще имате спокоен ум и леко и силно тяло.
Отзиви