Гарудасана – Поза Орел
Гарудасана (Garudasana) – Поза Орел
Името Гарудасана идва от Гаруда митичният цар на птиците и превозното средство на Вишну. Думата съответства на английската дума а орел, въпреки че според един речник името буквално означава унищожител, тъй като Гаруда първоначално бил известен с това, че пуска всепоглъщаш огън от слънчеви лъчи.
Изпълнение на позата стъпка по стъпка
- Застанете в поза Тадасана (Tadasana), като свиете лако коленете, повдигнете левия си крак и балансирате на десния крак. Поставете лявото бедро над дясното. Насочете големият пръст на левия крак към пода, притиснете ходилото си назад, а след това го заключете с горната част на другото ходило в долната част на десния прасец. Балансирайте тялото си, като стоите само на десния крак.
- Опънете ръцете си напред успоредно на пода и разпънете раменните лопатки по задната част на тялото. Кръстосайте ръце пред тялото, така че дясната ръка да е над лявата, когато сгънете лактите си. Поставете десния лакът в свивката на левия и вдигнете предмишниците, така че да са перпендикулярно на пода. Задната част на ръцете ви трябва да бъдат една срещу друга.
- Притиснете дясната ръка надясно и лявата ръка наляво, така че дланите ви да са една срещу друга. Поставете палецът на дясната ръка пред малкия пръст на лявата ръка. Стиснете дланите си заедно, колкото можете по-силно, повдигнете лактите си нагоре и изпънете пръстите си към тавана.
- Останете така в продължение на 15-30 секунди, след това отпуснете краката и ръцете и отново застанете в поза Тадасана (Tadasana). Повторете позата за същия период от време на другата страна.
Анатомичен фокус
- Глезените
- Прасците
- Бедрата
- Раменете
Терапевтични приложения
- Астма
- Болки в долната част на гърба
- Ишиас
Ползи
- Укрепва и разтяга глезените и прасците
- Разтяга бедрата, ханша, раменете и горната част на гърба
- Подобрява концентрацията
- Подобрява чувството за баланс
Тази йога поза не се препоръчва при:
- Контузии в колената
Съвет за начинаещи
Хората, които започват тепърва да се занимават с йога изпитват трудности да завъртят ръцете си, докато им се докоснат дланите. Опънете ръцете си напред успоредно на пода, като държите двата края на въже. Следвайте инструкциите посочени в стъпка 2 и опънете въжето между ръцете си.
Вариации на позата
От позата описана по-горе издишайте и извийте торса си напред, като притискате предмишницте си към бедрото на горния крак. Задръжте така няколко вдишвания и след това с вдишване излезте от позата. След това повторете упражнението на другата страна.
Модификации и помощни средства
Начинаещите често не могат да запазят добър баланс, когато практикуват тази поза. Както и при останалите изправени пози, които изискват добър баланс можете да застанете до стената и да подпрете задната част на торса си, докато опитвате да балансирате, изпълнявайки позата.
Подготвителна поза
- Адхо Мукха Шванасана (Adho Mukha Svanasana)
- Гомукхасана (Gomukhasana)
- Прасарита Падотасана (Prasarita Padottanasana)
- Супта Вирасана (Supta Virasana)
- Супта Бадха Конасана (Supta Baddha Konasana)
- Упавища Конасана (Upavistha Konasana)
- Вирасана (Virasana)
- Врикшасана (Vrksasana)
Последващи пози
- Гомукхасана (Gomukhasana)
- Уткатасана (Utkatasana)
- Врикшасана (Vrksasana)
Задълбочаване на позата
След като изпълнете позата погледнете върховете на палците си. Обикновено те сочат към горната част на ръката. Притиснете върха на горния палец към долната ръка и го завъртете, така че да сочи директно към върха на носа ви.
Отзиви