Направете си убежище
- Направете си убежище
- Конструиране на убежището
- Как да се лекуваме
- Визуализирайте здраве
- Вслушвайте се във вашата болка
Ако учите дърводелство, вероятно ще имате нужда не само от инструменти, но и от работилница. Ако искате да станете художник, вероятно ще са ви необходими не само бои, но и ателие. Ако имате желание да станете готвач, вероятно ще ви трябват не само тенджери, купи и други съдове, но и кухня.
Ако искате да станете „визуализатор", освен владеене на техниката на визуализирането ще ви е нужно и място, където да я използвате. Такова място наричаме убежище. Убежището е място, което вие изграждате във въображението си. То е съкровено за вас, там визуализирате, съзерцавате, медитирате, утвърждавате, упражнявате духа си, решавате проблеми, получавате съвет, лекувате се, релаксирате, забавлявате се, плезите се, общувате със себе си и с другите.
Наричаме го убежище, защото вероятно думата включва качествата ценност, отделеност, сигурност, подходящо е за бягство от всичко и за подслон. Можете да наричате убежището на духа си както желаете. Някои му казват работилница, други — олтар или светая светих. Името не е важно. Важно е съграждането и използването му.
Вие си изграждате убежище във вашето въображение. Хубавото е, че времето между плана и изграждането почти не съществува. Вие можете да опитате нещо, да видите дали ви харесва, да го промените, да установите дали така е добре, отново да внесете изменения и всичко това за много кратко време.
За да ви покажем колко бързо може да стане това, представете си Статуята на свободата. Вижте как дясната й ръка държи факела нагоре, а лявата — плочиците. (В САЩ впрочем на плочиците на Статуята на свободата е гравирана датата 4 юли 1776 г. — денят на подписването на Декларацията на независимостта във Франция на плочиците на една далеч по-малка Статуя на свободата е изписано 14 юли 1789 г., датата, на която е щурмувана Бастилията.)
Представете си, че г-жа Свободата се е уморила през всичките тези години да държи нагоре дясната си ръка. (Всъщност майката на ваятеля е позирала за статуята.) Представете си, че тя разменя нещата в ръцете си и поставя плочиците в дясната ръка, а факела — в лявата. А после си я представете как държи нависоко факела с лявата ръка, а плочиците — в дясната. Нали не ви трябваше много време за това упражнение? А можете ли да си представите колко време в действителност би било необходимо за такава промяна? По дяволите, само за да я почистят им трябваха две години и Лий Йакока.
Както и преди сме споменавали, някои хора виждат ясни картини, други имат смътни представи, докато трети не виждат особено много, но слушат внимателно и „знаят", когато нещо се е случило. Ако ви помолим да направите груба скица на Статуята на свободата с факела в лявата ръка, вероятно ще можете да го сторите, въпреки че никога не сте я виждали. Вие бихте нарисували представата си чрез своето творческо въображение.
Преди да сътворите вашето убежище, може би ще трябва най-напред да прочетете цялата тази глава. По този начин вие ще имате представа колко голямо да бъде то, как ще изглежда, къде ще бъде и т.н.
Когато най-сетне решите да го построите, може би ще пожелаете да направите това със затворени очи, но прави и в движение. То помага на тялото да почувства, че неприкосновеното място, което градите, е истинско. Можете да наемете колкото си искате работници или само да щракнете с пръсти и нещата да тръгнат. Искате да смените цвета на цялото място? — Щрак и става. Искате да увеличите пространството два пъти? — Щрак, готово е.
Не забравяйте и следната история. Драматургът и продуцентът Мос Харт закупил имение извън Ню Йорк и започнал да го оформя. Преместил един голям хълм от едно място на друго, изменил течението на един поток и подредил дърветата така, че естетическият ефект да е по-добър. Когато Джордж С. Кауфман му отишъл на гости и видял промените, направени от Харт, той възкликнал: „Точно това би направил и Господ, ако имаше пари."
Когато строите вашето убежище, бъдете като Господ с много пари — защото във въображението си вие сте демиург.
Отзиви