Ръководство за добив на злато и карта на златоносните находища в България - КУПИ СЕГА!
Назад до Осъзнат сън

Осъзнат сън

  1. Осъзнат сън
  2. Явления свързани с осъзнатия сън
  3. Физиология на нормалния и осъзнатия сън
  4. Връзка между осъзнатия сън и ОИТ

Връзка между осъзнатия сън и ОИТ

Леберг организира проучване, което се състои в анализ на данните от 107 осъзнати сънища, изпитани от 14 различни човека. Физиологичната информация, която е събрана включва мозъчни вълни, очни движения и дейността на мускулите на брадичката. При всички разгледани случаи хората започвали своите осъзнати сънища, след специфично движение на очите. Това означава, че всички осъзнати сънища се случват по време на т.н. REM сън. Те се класифицират на DILD и WILD въз основа на това колко дълго човек е бил в състояние на REM сън без да се събуди преди да стане осъзнат сън. DILD е когато сънувате, че участвате в съня си, а WILD влизане в съня директно от събуждането, като се запазва осъзнатостта.

Наред с физиологичния анализ осъзнатите сънища са били изследвани и за наличието на различни събития, които са типични за опитност извън тялото, като чувства за изкривявания на тялото (включително парализа и вибрации), плуване или летене, докато сте наясно, че сте в леглото и спите или лежите и чувство за напускане на тялото.

При 10 от изследваните 107 случая е констатирано наличието на опитност извън тялото, защото хората са съобщили, че са усетили чувството, че напускат тялото си по време на сън. При 20 от случаите е констатирано WILD, а при останалите 87 случая DILD. Пет от констатираните 10 случая на ОИТ са били WILD, което прави 28% от всички WILD, а останалите 5 са били DILD, което прави 6% от всички случаи на DILD. От това следва извода, че е 4 пъти по-вероятно да преживеете ОИТ по време на WILD, отколкото DILD.  Другите 3 събития свързани с ОИТ – парализа и вибрации на тялото, усещане за плуване или летене и чувството за напускане на тялото, също се наблюдават по често при WILD осъзнати сънища, отколкото при DILD. Почти една трета от 20-те WILD са включвали изкривяване или парализа на тялото, над половината са преживели и усещане за плуване или летене, докато се намират в леглото. При случаите на DILD осъзнати сънища, едва една пета са изпитали вибрации или парализа на тялото и около една трета са усетили, че плуват или летят, докато осъзнават, че се намират в леглото си.

Докладите от петте случая на DILD, които са класифицирани, като ОИТ много наподобяват останалите 5 случая на ОИТ, след преживян WILD осъзнат сън. И в двата случая сънуващите чувстват, че лежат в леглото и изпитват странни усещания, включително парализа и усещане за напускане на тялото. Въпреки, че тези осъзнати сънища звучат като WILD, те са квалифицирани, като DILD, защото физиологичните записи не са показали събуждания, предхождащи осъзнаването.  Въпреки това е възможно тези хора за момент да осъзнаят състоянието в което се намират, а оттам и да бъдат „будни”, като в същото време честотата на мозъчните им вълни продължава да е в границите, характерни за REM съня.

Лабораторните изследвания показват, че когато има случаи на ОИТ по време на осъзнати сънища, те се случват, когато човек отново влезе в състояние на REM сън, веднага след събуждане или веднага след като осъзнае, че се намира в леглото. Може ли тази връзка между ОИТ и осъзнати сънища да се прилага и в „реалния свят”?

За да докаже това Лаберг провежда проучване свързано с ОИТ и други преживявания, свързани със съня. Различията между това проучване и предишното е че освен да пита хората, дали са имали ОИТ, той им задава и въпроси за определени проявления, характерни за WILD, а именно дали са преживели осъзнат сън, завръщали ли са се отново към сънното състояние, веднага след като са се събудили и дали са изпитали сънна парализа.

Общо 572 са попълнили въпросника му. Около една трета от анкетираните съобщават, че са изпитали поне веднъж ОИТ. Малко над 80% са изпитали осъзнат сън. Около 37% от анкетираните съобщават, че са изпитали сънна парализа, а 85% са били в състояние да се върнат към съня си веднага след като са се събудили. Хората, които съобщават за повече преживявания свързани със съня, съобщават и за повече преживявания, свързани с ОИТ. Така например от 452 души, които твърдят, че са имали осъзнати сънища 39% от тях имали и ОИТ. Само 15% от групата на хората, които не са имали осъзнат сън, съобщават, че са имали ОИТ. Най-голямата група от анкетираните преживели ОИТ е тази на хората изживели осъзнат сън, завръщане към съня веднага след като са се събудили и сънна парализа. Около 51% от тази група са споделили, че са изпитали и ОИТ.

В това проучване хората склонни към връщане към сън веднага след събуждане, съобщават и за чести случаи на осъзнати сънища. Съобразно тези данни Леберг смята, че честотата на завръщане към сън веднага след събуждането е свързана с честотата на възникване на ОИТ. Оттук следва и логичното заключение, че WILD е свързано с ОИТ. От друга страна той подчертава, че доказателството, че някои или дори повечето ОИТ са сънища не е достатъчно да се направи извода, че ОИТ не е възможно. От друга страна той съветва хората изпитващи ОИТ да проверят дали техният ОИТ свят ще мине през теста на реалността. Стаята в която се намирате в това състояние, дали е стаята в която спите?  Ако сте напуснали тялото си къде е то? Променят ли се нещата, когато не ги наблюдавате и когато ги наблюдавате?  Можете ли да прочетете нещо два пъти последователно и то да остане непроменено? Леберг още добавя: „Ако някои от вашите въпроси и изследвания ви оставят съмнение, че се намирате във физическия свят, не е ли логично да предположите, че сънувате?”

Рейтинг:
5.0/5 на базата на 1 оценка

Отзиви

d
Az sum si osuznaval nqkoi ot sunishtata
Виж още отзиви
Коментирай
loading...